Ekonomi

Çay gibi Rize’de yetişir, tüm Türkiye tüketir.

Rize’nin Derepazarı ilçesinde yetişen ve adını yetiştiği ilçeden alan Derepazarı Mandalina, tadı ve aromasıyla büyük ilgi görüyor.

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde kurulan tezgahlarda satılan Derepazarı Mandalinaları, Türkiye’nin çeşitli yerlerine ve yurt dışına giden kişiler tarafından talep edilmektedir. Yol kenarındaki tezgahları gören vatandaşlar aldıkları mandalinaları Türkiye’nin farklı illerine götürüyor. Ünlü Derepazarı Mandalinasının 1 kilogramı bu yıl 10 TL’den satılıyor.

“Diğer mandalinalar Derepazarı’nın mandalinalarının yerini tutmaz”

Diğer bölgelerdeki mandalinaların Derepazarı Mandalinalarının yerini tutamayacağını belirten mandalina satıcısı Adem Çubuk, “Mandalinamız bu sene çok keyifli ve verimli geçti, mutluyuz. Kilosunu 10 liradan satıyorum mandalinalarımızı. Mandalinaya aşırı talep var çünkü Derepazarı Mandalina gibisi yok.Tamamen doğal olarak üretiyoruz.Bizde hurma var ama mandalina ve portakal tabi ki daha çok satılıyor.15-20 gün sonra portakal mandalinadan daha çok verim verir tavsiye ederim Derepazarı mandalinalarından vazgeçmeyin Rize’nin Salarha, Güneysu ilçeleri ve Of Derepazarı’mızın mandalinaları ülkemiz mandalinalarının yerini tutamaz.Birinci sebep Derepazarı ılık, yağışlı ve ılık olduğu için buradaki mandalinalar daha tatlıdır. Samsun’dan biri gelip bir kasa mandalina alıyor, “Mandalina gibisi yok” dedi.

“Mandalinalarımıza yurt dışından da rağbet var”

Derepazarı mandalinalarına yurt dışından da talep olduğunu belirten Çubuk, “Yurt dışından 5 ton mandalina istediler ama mandalina alıp satmak zorunda olduğumuz için vermedik. Alıp ona satsam Üretim çok fazla olmadığı için burada satacak mandalina bulamıyoruz. Mandalinalarımıza yurt dışından da talep var. Bizden istiyorlar. Ama bulamıyoruz.

Derepazarı mandalinasının aromasının diğer yörelere göre daha iyi olduğunu belirten Hasan Turgut, “Bu yıl mandalinalar çok güzel. Derepazarı yöresinin mandalinaları aslında çok güzel. Türkiye’ye giden mandalina fidanlarının tamamı Rize’den geliyor. Aroması da güzel.” Mandalina çeşitleri Rize’ye özgüdür.Biz dedik ki: “Yürüyüşe çıkıyoruz. – RİZE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu