Haber

KAHRAMANMARAŞ-ÇOCUK ÇADIRINA DEPREM ÇİZİMLERİ

ZELZELE sonrası çadırlarda yaşayan çocuklar, yeni yaşam alanlarını ‘yuva’ya dönüştürmek için fotoğraf çektiriyor.

Türkoğlu Başpınar Mahallesi’ndeki iki katlı evin enkazında anneannesiyle birlikte kalan 5 yaşındaki Hüsne Duru, kaldığı çadıra ev, çiçek, pencere ve çocuk resimleri çizdi. Babaannesini depremde kaybeden Hüsne , yaşadığı travmayı çadırını süsleyerek atlatmaya çalışır. Enkazdan çıkardığı boya kalemleriyle çadırını hayalindeki yere dönüştüren Hüsne, “Çadırımı süsleyip güneşli bir bahçe çizmek istedim” dedi.

Kahramanmaraş Türkoğlu Başpınar Mahallesi’nde yaşayan 5 yaşındaki Hüsne Duru İleri, depremde anneannesiyle birlikte 2 katlı evlerinin enkazı arasında kaldı. Yaklaşık 5 saat enkaz altında kalan Hüsne kurtarılırken, babaannesi hayatını kaybetti. Hüsne şimdi Şekeroba Mahallesi’nde bir çadırda kalıyor. Enkazdan çıkardığı boya kalemleriyle fotoğraf çekerek travmasını atlatmaya çalışan Hüsne, çadırına ev, çiçek, pencere ve çocuk figürleri çizdi. Hüsne pencere önüne çektiği çadırı yuvaya çevirdi.

“GÜNEŞLİ BİR BAHÇE ÇİZMEK İSTEDİM” Resim yaparken çadırını da dekore etmeye karar verdiğini anlatan Hüsne, “Duvarlara baktım resim yapmak istedim, çizdim. Güneşli bir bahçe çizmek istedim. . Hava güneşli ve bir ev var. Bahçenin yanında çiçekler var. Orada çocuklar da var, birlikte. Balonla oynuyor.” söz konusu. Çadırda yeterince vakit geçirdiğini söyleyen Hüsne, “Şimdilik burada kalıyoruz ama sonra Denizli’ye gideceğiz. Oyunlar oynarım, resim çizerim. Bana resim yapmayı annem öğretti. Büyüdüğümde hemşire, çünkü tıp hakkında çok şey öğrenmek istiyorum.”

Enkazın altından boya kalemlerini çıkardık Duru’nun kuzeni Berat Uzuneser de, “Deprem olduğunda ben buradaydım. Sıkılmasın diye enkazın altından boya kalemlerini çıkardık. çadırı çiziyor yanımıza gelip çizdiğine bakmamızı istedi bir yarısını diğer yarısı için çizdi teyzesi yardım etti ama çoğunu kendisi çizdi. Duru ve anneannem içerideydi, 4.5 saat sonra çıkabildiler. Kendi imkanlarımızla çıktık. Bir an önce buradan gitmeye çalışıyoruz ama araba bulamıyoruz. Burası kimseye yakışmaz” dedi.

Görüntü dökümü: ———————– Çadır ve çocuk görüntüleri (havadan görüntülü)-Duru ve arkadaşlarının çizimlerinden ayrıntılar-Duru’dan ayrıntılar- Muhabir duyurusu (Gökçe Karaköse)-Çadırdan detaylar-Hüsnü Duru İleri röportajı-Berat Uzuneser röportajı

– Rkoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu