Haber

Kiliseyi miras bıraktı: Papa 16. Benedict’in haçı çalındı

Geçen yıl Almanya’da vefat eden Papa 16. Benedict’in kiliseye miras bıraktığı haç çalındı. Bavyera Eyalet Polisi yaptığı açıklamada, “Katolik kilisesi için dini nesnenin değeri ölçülebilir değil.” Dedi. Traunstein’daki kasaba kilisesinin duvarındaki haçın camı kırıldığında çalındığı belirtildi. Şüphelilerin kimlikleri şu anda belirlenmedi.

YARIM ASIR İÇİNDE İSTİFA EDEN İLK PAPA

Joseph Ratzinger, 2005 yılında 78 yaşında papa seçildi ve bu onu tarihin en eski yeni papalarından biri yaptı. Papalık adı olarak Benedict 16’yı seçen Ratzinger, göreve geldikten 8 yıl sonra ilerleyen yaşı nedeniyle istifa kararını açıkladı. Papa Benedict XVI, 1415’ten bu yana istifa eden ilk papa olduktan yaklaşık on yıl sonra, 31 Aralık 2022’de öldü.

2013 yılında istifa eden Papa’nın tarihi açıklaması şöyleydi: “İlerleyen yaşım nedeniyle gücümün bu görevi hakkıyla yerine getirmeye yetmediği kanaatine vardım… Hızlı değişimlerin yaşandığı ve dünyanın hızla değiştiği günümüz dünyasında İnanç önemli sorularla çalkalanırsa, Aziz Pietrus’un teknesini yönlendirmek ve Müjde’yi ilan etmek gerekir. Bunu yapmak için hem fiziksel hem de ruhsal güç gerekiyor, gücüm son aylarda o kadar azaldı ki, bana verilen görevi iyi beceremediğimi itiraf etmeliyim.” (DIŞ HABERLER)

haber-golhisar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu