Haber

Depremde hayatını kaybedenler için Arap ülkelerindeki camilerde gıyabi cenaze namazı kılınacak

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Arap ülkelerinin Türkiye ve Suriye için başlattığı yardım çalışmaları beşinci gününde de devam ediyor.

Ortadoğu ülkelerindeki birçok camide depremde hayatını kaybedenler için bugün cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılınacak ve namaz kılınacak. Bazı camilerde depremzedeler için yardım toplanacak.

İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’nde Vakıflar ve Diyanet İşleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenler için bugün gıyabi cenaze namazının kılınacağı bildirildi. Açıklamada, camilerde “Türkiye ve Suriye’nin her türlü afetlerden korunması” için dualar okunacağı belirtilirken, “Müslümanlar kardeş ve tek vücuttur, bu nedenle İslam’a saygı gösterilmesi” konusuna dikkat çekildi. Türkiye ve Suriye’de deprem felaketi nedeniyle zor durumda olanların imdadına yetişilmesi gerekiyor” dedi.

Türkiye’nin Filistin Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer’in katılımıyla bugün işgal altındaki Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’da da gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Yardım çağrısı vaazlarda yapılacak

Suudi Arabistan İslam İşleri Bakanı Abdullatif Al-Sheikh’in talimatıyla cemaat, Cuma hutbelerinde Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere yönelik yardım kampanyalarına katılmaya davet edilecek.

Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Lideri Muhammed bin Zayed, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen deprem nedeniyle “dost ve kardeş ülkeler Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenler için ülke genelindeki tüm camilerde gıyabi cenaze namazlarının kılınması” talimatı verdi. “. Birleşik Arap Emirlikleri Fetva Kurulu, depremzedeler için düzenlenen yardım kampanyalarını güçlendirmek için davette bulundu. Kurulun bu çağrıyı ülkedeki camilerde okunacak Cuma hutbelerinde tekrarlaması bekleniyor.

Ürdün Vakıflar Bakanı Muhammed el-Halayiye, deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için ülkedeki tüm camilerde Cuma namazından sonra gıyabi cenaze namazlarının kılınmasına karar verildiğini duyurdu.

Lübnan Müftüsü Abdullatif Deryan da depremde hayatını kaybedenler için üzüntülerini dile getiren yazılı bir açıklama yaptı. Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduklarını vurgulayan Deryan, depremlerde hayatını kaybedenler için tüm camilerde cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılınması çağrısında bulundu.

Bahreyn’de meydana gelen depremde hayatını kaybedenler için cuma namazından sonra ülkedeki tüm camilerde gıyabi cenaze namazı kılınacak.

Libya’nın başkenti Trablus’ta Cuma namazının ardından depremde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazının ardından Bin Nabi Camii’nde taziye programı düzenlenecek. Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmaz da taziyeleri kabul etmek için burada hazır bulunacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu