Haber

Kerpe Körfezi’ndeki kültür varlıklarının bulunduğu bölge “SİT alanı” ilan edildi

Kocaeli’nin Kerpe Körfezi’nde yapılan su altı kazı çalışmalarında bulunan arkeolojik kalıntılar ve kültür varlıklarının bulunduğu alan 1. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu kararında, herhangi bir sit alanı içinde yer almayan ve sonunda yer alan koyda Kocaeli Müze Müdürlüğü tarafından su altı kazı çalışmalarının yapıldığı belirtildi. Denize sıfır, Kandıra ilçesine bağlı Kerpe Kıncıllı Mahallesi’nde.

Bu çalışmalarda 2 mendirek, gemi enkazı, çeşitli mimari buluntular ve ağır kültür varlıklarına ait kalıntılar tespit edilmesinin ardından Koruma Bölge Kurulu üyelerinin yerinde inceleme yaptığı kararında, alan “1. Derece Arkeolojik Sit” ilan edildi. kalıntıların 2863 sayılı yasa kapsamında korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı özelliğine sahip olması nedeniyle “alan” ilan edilmesine karar verildiği bildirildi.

İlgili idarelerce bölgede fiziki, yapılaşma ve uygulama, her türlü fiziki müdahale ve kaçakçılığa karşı gerekli can ve mal emniyet tedbirlerinin alınması talep edilen kararda, gemi, bot ve botların mevcudiyeti nedeniyle tahribatın önlenmesi zorunludur. sit alanı sınırları içerisinde sondaj çukurları, batık alanlar ve çok sayıda taşınır kültür varlığı bulunmaktadır. Deniz araçlarının demirleme, demirleme ve ağ atmalarının engellenmesine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu