Haber

Pasifik Okyanusu’nda Rus ve Çin donanmaları arasında “Ortak Deniz” tatbikatı

Çin ve Rus donanmalarının Pasifik’in Doğu Çin Denizi kıyısında dün başlayan ortak askeri tatbikatları yedi gün sürüyor.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, iki ülke arasındaki askeri iş birliği kapsamında her yıl düzenlenen “Ortak Deniz 2022” tatbikatının, Çin’in Couşan ve Taycou kentleri arasındaki kıyı şeridinde düzenlendiği bildirildi. Çin’in doğusundaki Ciciang eyaleti.

Açıklamada, tatbikatın “tarafların deniz güvenliği tehditlerine karşı ortak hareket etme yeteneklerini güçlendirme kabiliyetini ve kararlılığını göstermeyi amaçladığı” belirtildi.

İki ülkenin uluslararası ve bölgesel barış ve istikrarın korunmasına katkı sağlamayı hedeflediği vurgulanan açıklamada, “Çin ile Rusya arasındaki kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığının yeni dönemde derinleştirilmesi amaçlanıyor.”

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Tatbikatın temel amacının iki ülke arasındaki deniz işbirliğini geliştirmek ve Asya-Pasifik bölgesinde barış ve istikrarı sağlamak olduğu” ifade edildi.

Son yıllarda Çin ile Rusya arasında deniz tatbikatlarının rutin hale geldiği görülüyor. İki ülke donanmaları, Japonya Denizi’nde (Doğu Denizi), Vladivostok açıklarındaki Büyük Peter Körfezi sularında “Ortak Deniz 2021” tatbikatını gerçekleştirdi.

Tatbikat bu yıl Rusya kıyılarından Çin kıyılarına taşındı. İki ülke donanmaları daha önce Çin ile Kuzey ve Güney Kore’nin kıyıdaş olduğu Sarı Deniz’de ortak tatbikatlar düzenlemişti.

Öte yandan Çin donanmasına ait bir filo, Rusya’nın Vostok-2022 askeri tatbikatı kapsamında Eylül ayında Rus savaş gemileriyle ortak devriye görevi kapsamında Pasifik Okyanusu’na hareket etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu